Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.
Siirry etusivulle
Aihe: Kesäpäivät

Kesäpäivien tulokset

Julkaistu

YLEISURHEILU

M 100m 1) Lassi Nykänen os. 131 13,47, 2) Faruk Ferati os. 048 14,39, 3) MIikka Valli os. 065 15,15, 4) Ali Mudei os. 009 17,53, 5) Mikko Martinpelto os. 048 17,68, Mikko Suikkanen os. 048 DNS, Mihail Iline os. 048 DNS, Rejhan Bajramovic os. 048 DNS, Fathel Abdullah Gholam Khalidi os. 048 DNS

Erä 1 1) Lassi Nykänen os. 131 13,47, 2) Faruk Ferati os. 048 14,39, 3) Ali Mudei os. 009 17,53, 4) Mikko Martinpelto os. 048 17,68, Mikko Suikkanen os. 048 DNS. Erä 2 1) MIikka Valli os. 065 15,15, Mihail Iline os. 048 DNS, Rejhan Bajramovic os. 048 DNS, Fathel Abdullah Gholam Khalidi os. 048 DNS.

M 1500m Faruk Ferati os. 048 DNF, Lassi Nykänen os. 131 DNS.

M Maastojuoksu 2930m 1) Jani Hartikka os. 009 16,49, Faruk Ferati os. 048 DNS.

M Pituus 1) MIikka Valli os. 065 4,51, 2) Faruk Ferati os. 048 4,08, 3) Mikko Martinpelto os. 048 2,53, Rejhan Bajramovic os. 048 DNS, Fathel Abdullah Gholam Khalidi os. 048 DNS, Mihail Iline os. 048 DNS, Mikko Suikkanen os. 048 DNS.

M Kuula 1) Tommi Pasanen os. 014 7,98, Mikko Suikkanen os. 048, Fathel Abdullah Gholam Khalidi os. 048, Jyrki Heikkinen os. 048, Faruk Ferati os. 048, Rejhan Bajramovic os. 048, Mihail Iline os. 048, Mikko Martinpelto os. 048.

M 1000m viesti AKT:n Espoon os. 048 DNS.

N35 Pituus 1) Maarit Hämäläinen os. 131 3,40.

N35 Kuula 1) Maarit Hämäläinen os. 131 7,23.

M35 Kuula 1) Jaakko Salminen os. 100 5,31, Samuli Nykyri os. 058.

N40 Kuula 1) Johanna Pylvänen os. 026 6,01.

M45 100m 1) Pentti Perunka os. 009 17,45, 2) Jani Hartikka os. 009 17,57.

M45 1500m 1) Jani Hartikka os. 009 7.36,01.

M45 Maastojuoksu 2930m 1) Jarno Määttänen os131 8,53.

M45 Pituus 1) Pentti Perunka os. 009 3,30.

M50 100m 1) Tapio Lippo os. 058 14,88, Harri Nevasaari os. 166 DNS.

M50 Pituus 1) Tapio Lippo os. 058 4,44, Harri Nevasaari os. 166 DNS.

M50 Kuula 1) Tapio Lippo os. 058 11,54, 2) Jari Huotari os. 053 9,38, 3) Juha Malinen os. 032 7,58, Mika Kokko os. 058 DNS, Harri Nevasaari os. 166 DNS.

M55 100m 1) Sami Savolainen os. 002 16,57.

M55 1500m 1) Esa Kuivanen os. 131 6.02,72.

M55 Pituus 1) Sami Savolainen os. 002 1,86.

M55 Kuula 1) Kimmo Autio os. 166 8,95, 2) Juha Ventelä os. 014 8,11, 3) Jari Honkanen os. 058 7,47, 4) Mika Piispa os. 001 7,36, Petri Mäkiaho os. 016 DNS.

N55 Maastojuoksu 1960m 1) Minna Toivonen os. 058 17,23.

N55 Pituus 1) Reija Eskelinen os. 100 1,53.

N55 Kuula 1) Teija Ojakangas os. 180 7,44, 2) Minna Toivonen os. 058 5,43, 3) Kirsi Hannikainen os. 062 4,86, 4) Outi Metsokumpu os. 009 4,85.

M60 100m 1) Väinö Kananen os. 016 16,84, 2) Lasse Aaltonen os. 183 18,29, Jukka Jääkallio os. 137 DNS, Christer Nylund os. 061 DNS.

M60 1500m 1) Väinö Kananen os. 016 7.20,02, Martti Myllyniemi os. 088 DNS, Esa Rajala os. 042 DNS, Christer Nylund os. 061 DNS, Jukka Jääkallio os. 137 DNS.

M60 Maastojuoksu 1960m 1) Esa Kuivanen os. 131 8,30, 2) Väinö Kananen os. 016 10,31, Martti Myllyniemi os. 088 DNS, Esa Rajala os. 042 DNS, Jukka Jääkallio os. 137 DNS.

M60 Pituus 1) Väinö Kananen os. 016 3,40, 2) Lasse Aaltonen os. 183 3,23, 3) Jukka Jääkallio os. 137 3,13, Esa Rajala os. 042 DNS.

M60 Kuula 1) Kari Väisänen os58 12,61, 2) Lasse Aaltonen os. 183 9,48, 3) Väinö Kananen os. 016 8,25, 4) Jukka Jääkallio os. 137 7,73, Lasse Länsmans os. 137 DNS, Hannu Kortelainen os. 137 DNS.

N60 Kuula 1) Riitta Rimpineva os. 002 6,21, 2) Riitta Huttunen os. 026 5,05, Merja Hakala os. 009.

M65 100m 1) Matti Heikkinen os. 058 16,07, 2) Hannu Laukkanen os. 016 20,33, 3) Ilpo Turkki os. 055 22,44.

M65 1500m 1) Hannu Kauppinen os. 016 6.11,66, 2) Matti Heikkinen os. 058 8.00,57, Kari Kaarnaoja os. 002 DNS, Jouni Koistinen os. 053 DNS.

M65 Maastojuoksu 1960m 1) Hannu Kauppinen os. 016 8,20, Jouni Koistinen os. 053 DNS, Kari Kaarnaoja os. 002 DNS, Timo Haapakoski os. 082 DNS.

M65 Pituus 1) Matti Heikkinen os. 058 3,05, Kari Kaarnaoja os. 002 DNS.

M65 Kuula 1) Matti Heikkinen os. 058 9,41, 2) Ilpo Turkki os. 055 8,00, 3) Hannu Laukkanen os. 016 7,32, Antti Halen os. 131 NM.

N65 100m 1) Annikki Pöllänen os. 053 22,78, 2) Margareta Hagman os. 009 26,90.

N65 Maastojuoksu 1960m 1) Annikki Pöllänen os. 053 17,23.

N65 Pituus 1) Annikki Pöllänen os. 053 2,05, 2) Margareta Hagman os. 009 1,35.

N65 Kuula 1) Margareta Hagman os. 009 5,05, 2) Raili Moilanen os. 053 4,86, 3) Hannele Glad os. 058 4,00.

N70 100m 1) Irja Komulainen os. 003 43,20.

N70 Kuula 1) Tuulikki Repo os. 003 4,64, 2) Helena Vataja os. 003 4,24, 3) Irja Komulainen os. 003 3,81, 4) Arja Similä os. 058 3,74.

M70 100m 1) Toivo Penttinen os. 039 17,64, 2) Teuvo Kelkka os. 001 19,44, 3) Olli Säilä os. 018 22,85, Pekka Kouvo os. 137 DNS, Vesa Paunonen os. 009 DNS.

M70 800m 1) Pekka Kouvo os. 137 3.04,14, 2) Alpo Talvensaari os. 058 3.24,12, 3) Toivo Penttinen os. 039 3.33,34, 4) Olavi Lehtonen os. 042 3.37,41, 5) Olli Säilä os. 018 3.49,98.

M70 Maastojuoksu 1960m 1) Alpo Talvensaari os. 058 9,01, 2) Pekka Kouvo os. 137 9,02, 3) Olavi Lehtonen os. 042 9,59, 4) Olli Säilä os. 018 11,06, Toivo Penttinen os. 039 DNS.

M70 Pituus 1) Toivo Penttinen os. 039 3,40, 2) Teuvo Kelkka os. 001 2,65, 3) Vesa Paunonen os. 009 1,52.

M70 Kuula 1) Risto Tikka os. 040 10,18, 2) Reijo Tiihonen os. 058 9,26, 3) Matti Juvonen os. 003 8,71, 4) Markku Nikkonen os. 032 8,00, 5) Jarmo Lahti os. 014 7,68, 6) Olavi Ruikka os. 058 5,77, 7) Vesa Paunonen os. 009 5,39.

M75 100m 1) Veikko Rantala os. 026 16,34, 2) Tauno Tuomisalo os. 001 19,82, 3) Pekka Kolehmainen os. 039 19,90, 4) Jarmo Lahti os. 014 22,41, 5) Kari Halonen os. 042 25,08, Hannu Ukskoski os. 026 DNS.

M75 800m 1) Olavi Miettinen os. 016 3.22,18, 2) Pekka Kolehmainen os. 039 3.49,98, 3) Tauno Tuomisalo os. 001 5.04,98.

M75 Maastojuoksu 1960m 1) Olavi Miettinen os. 016 10,28, 2) Pekka Kolehmainen os. 039 14,07.

M75 Pituus 1) Veikko Rantala os. 026 3,71, 2) Hannu Ukskoski os. 026 2,99, 3) Pekka Kolehmainen os. 039 2,51, 4) Kari Halonen os. 042 2,50, 5) Yrjö Korhonen os. 058 2,32, 6) Tauno Tuomisalo os. 001 1,63.

M75 Kuula 1) Mikko Hiltunen os. 026 8,64, 2) Tauno Tuomisalo os. 001 7,22, 3) Yrjö Korhonen os. 058 7,13.

M80 100m 1) Esko Hyytiäinen os. 018 22,45, 2) Jussi Kärjä os. 058 26,55, 3) Jouko Suoknuuti os. 062 44,01.

M80 800m 1) Esko Hyytiäinen os. 018 5.28,38, 2) Jouko Suoknuuti os. 062 9.20,44.

M80 Maastojuoksu 1960m 1) Esko Hyytiäinen os. 018 13,56, 2) Jouko Suoknuuti os. 062 24,50.

M80 Pituus 1) Esko Hyytiäinen os. 018 2,40, 2) Jouko Suoknuuti os. 062 1,33.

M80 Kuula 1) Jussi Kärjä os. 058 6,86, 2) Jouko Suoknuuti os. 062 6,67.

M85 100m 1) Ermo Kalevo os. 072 18,27, 2) Veikko Kälviäinen os. 001 40,09.

M85 Pituus 1) Ermo Kalevo os. 072 3,02, 2) Veikko Kälviäinen os. 001 1,14.

M85 Kuula 1) Ermo Kalevo os. 072 7,17, 2) Veikko Kälviäinen os. 001 4,88.

RANTALENTOPALLO

Lohko 1
Helsinki 009 – Espoo 048 1-joukkue 0–1
Kokkola 166 – Helsinki 009 1–0
Espoo 048 1-joukkue – Helsinki 131 2-joukkue 1–0
Helsinki 009 – Helsinki 131 2-joukkue 0–1
Kokkola 166 – Espoo 048 1-joukkue 1–0
Helsinki 131 2-joukkue – Kokkola 166 0–1

Lohko 2
Espoo 048 2-joukkue – Helsinki 131 0–1
Kokemäki 065 – Espoo 048 2-joukkue 0–1
Helsinki 131 1-joukkue – Kokemäki 065 1–0

Puolivälierä 1: Espoo 048 1-joukkue – Kokemäki 065 1–0

Puolivälierä 2: Helsinki 131 2-joukkue – Espoo 048 2-joukkue 0–1

Puolivälierä 3: Kokkola 166 –

Puolivälierä 4: Helsinki 009 – Helsinki 131 1-joukkue

Välierä 1: Espoo 048 1-joukkue – Helsinki 131 1-joukkue 0–1

Välierä 2: Espoo 048 2-joukkue – Kokkola 166 0–1

Pronssiottelu: Espoo 048 2-joukkue – Espoo 048 1-joukkue 0–1

Finaali: Kokkola 166 – Helsinki 131 1-joukkue 1–2

AJOTAITOKILPAILU

Luokka A kuorma-auto:
1.Tapani Kalliomäki os.060,1695 virhepistettä, 2.Paavo Skön os.085,1785 virhepistettä, 3.Jarmo Haakana os.002,2095 virhepistettä.

Luokka B puoliperävaunu:
1.Jorma Alsela os.060,740 virhepistettä, 2.Jarkko Vihervaara os.002,1365 virhepistettä, 3.Juuso Kalliomäki os.060,1510 virhepistettä, 4.Pekka Jokinen os.060,1880 virhepistettä, 5.Tuomo Laakso os.026,2160 virhepistettä, 6.Niko Hyppönen os.039,2620 virhepistettä.

Luokka C täysperävaunu:
1.Sami Leppänen os.002,965 virhepistettä, 2.Sami Lahtinen os.060,970 virhepistettä, 3.Henri Talvela os.039,1680 virhepistettä, 4.Mikko Jokinen os.060,1980 virhepistettä, 5.Sami Koivukoski os.008,2110 virhepistettä, 6.Jouko Iso-Heiniemi os.008,2810 virhepistettä, 7.Matti Vainio os. 022,3860 virhepistettä.

Luokka D linja-auto:
1.Mikko Mäkinen os.006,730 virhepistettä, 2.Jari Mansikka os.060,855 virhepistettä, 3.Matti Komonen os.026,1035 virhepistettä, 4.Tomi Sormunen os.026,1345 virhepistettä, 5.Jari Suorsa os.053,1660 virhepistettä, 6.Samppa Maunuksela os.050,1805 virhepistettä, 7.Ismo Hakkarainen os.002,2710 virhepistettä.

Luokka E joukkue:
1.Porin Autoalantyöntekijät ry.os.060(Tapani Kalliomäki, Juuso Kalliomäki, Sami Lahtinen,Jari Mansikka), 5030 virhepistettä, 2. Imatran Autoalantyöntekijät ry.os.002(Jarmo Haakana, Jarkko Vihervaara, Sami Leppänen, Ismo Hakkarainen), 7135 virhepistettä.

Paras kirjallinen tulos: Jarkko Vihervaara,
0 virhepistettä.

Ajotaidon pienin pistemäärä: Mikko Mäkinen, 730 virhepistettä.

ONGINTA

Miehet yleinen
1. os. 006 Matti Lehtimäki Tulos 436g
2. os. 016 Jukka Lankinen Tulos 220g
3. os. 016 Jukka Pöyhönen Tulos 99g
4. os. 016 Antti Jokilehto Tulos 82g
5. os. 026 Timo Kortelainen Tulos 68g
6. os. 053 Jere Kauppinen Tulos 37g

Miehet yli 55 v.
1. os. 063 Erkki Asikainen Tulos 1389g
2. os. 076 Pentti Reijonen Tulos 921g
3. os. 002 Yrjö Ohvo Tulos 810g
4. os. 002 Kyösti Härkönen Tulos 632g
5. os. 076 Juha Sonninen Tulos 609g
6. os. 063 Hannu Haverinen Tulos 525g
7. os. 062 Rauno Salakka Tulos 511g
8. os. 062 Jorma Timperi Tulos 452g
9. os. 069 Hannu Linnala Tulos 398g
10.os. 063 Juha Haverinen Tulos 383g
11.os. 076 Seppo Lappalainen Tulos 312g
12.os. 131 Veijo Matila Tulos 265g
13.os. 062 Hemmo Sorsa Tulos 231g
14.os. 076 Timo Kärkkäinen Tulos 213g
15.os. 006 Rauno Kuusisto Tulos 163g
16.os. 076 Timo Kärkkäinen Tulos 95g
17.os. 009 Aimo Niiranen Tulos 92g
18.os. 082 Jukka Kylmämaa Tulos 72g
19.os. 003 Markku Leppäjärvi Tulos 72g
20.os. 076 Jorma Kauppinen Tulos 19g

Naiset
1. os. 003 Asta Erämeri Tulos 797g
2. os. 082 Teija Palosaari Tulos 606g
3. os. 180 Sari Laaksonen Tulos 259g
4. os. 062 Pirkko Moisio Tulos 145g

Perhesarja
1. os. 082 Janne Palosaari Tulos 674g
2. os. 009 Helena Niiranen Tulos 461g
3. os. 002 Maria Ohvo Tulos 460g
4. os. 002 Salli Härkönen Tulos 154g
5. os. 076 Mirja Lappalainen Tulos 100g
6. os. 063 Tuula Asikainen Tulos 55g
7. os. 076 Tarja Rantakare Tulos 32g

Joukkuekisan voittaja
os. 063 Kiteen Autoalanmiehet ry Tulos 2297g
Erkki Asikainen
Hannu Haverinen
Juha Haverinen

KARAOKE

Osallistujia 24
Ensimmäisellä kierroksella jatkoon 10
Finaaliin (toisen biisin jälkeen) jatkoon 5

Finalistit: Suluissa finaalissa esitetty biisi
Sari Väyrynen os. 045 (Ikuinen virta)
Juho Metsämaa os.065 (Äiti pojasta pappia toivoi)
Kaj Mäkinen os.048 (Mä elän vieläkin)
Markus Lehtinen os. 065 (Sielut iskee tulta)
Sari Kostiainen os. 007 (Sininen huivi)

Voittaja: Juho Metsämaa os. 065 Kokemäen Kuljetustyöntekijät ry

TIKANHEITTO

Miehet
Sija Osasto Nimi Tulos
1. os. 100 Markku Viman 33
2. os. 002 Marko Marttinen 31
3. os. 026 Harri Rahijärvi 31
4. os. 006 Timo Putkiranta 29
5. os. 050 Jarkko Valonen 28
6. os. 002 Kai Rimpineva 25
7. os. 137 Jari Kiiski 24
8. os. 100 Pekka Alho 24
9. os. 014 Janne Karhiaho 23
10. os. 137 Lasse Länsmans 22
11. os. 007 Mikael Rosenlöf 22
12. os. 055 Jukka Pohjonen 19
13. os. 100 Niko Holm 18
14. os. 006 Markku Peltola 17
15. os. 007 Tony Sundholm 14
16. os. 007 Joonas Saarinen 13
17. os. 137 Hannu Kortelainen 13
18. os. 007 Risto Mamia 12
19. os. 007 Juhana Alenius 12
20. os. 009 Kari Luukkanen 11
21. os. 062 Jarmo Honkanen 9
22. os. 055 Lauri Mäkinen 8
23. os. 007 Jaakko Laukkanen 7
24. os. 014 Kristian Nordenswan 3
25. os. 055 Kenneth Mandelin 0

Naiset
Sija Osasto Nimi Tulos
1. os. 009 Teija Multas 36
2. os. 062 Sanna Ohrimovitsch 34
3. os. 058 Minna Toivonen 30
4. os. 180 Heli Koivurinne 25
5. os. 180 Anne Perttula 24
6. os. 002 Riitta Rimpineva 20
7. os. 058 Hannele Glad 18
8. os. 180 Irma Hoikkala 17
9. os. 100 Reija Eskelinen 15
10. os. 100 Katja Paavola 14
11. os. 050 Jenny Valonen 13
12. os. 053 Raili Moilanen 10
13. os. 100 Tarja Isokääntä 7
14. os. 058 Arja Similä 4
15. os. 009 Margareta Hagman 3

Joukkuekilpailu naiset
Sija Osasto Nimi Tulos

1. os. 180 Anne Perttula 39
os. 180 Irma Hoikkala
os. 180 Heli Koivurinne

2. os. 058 Hannele Glad 26
os. 058 Minna Toivonen
os. 058 Arja Similä

3. os. 100 Katja Paavola 22
os. 100 Reija Eskelinen
os. 100 Tarja Isokääntä

4. os. 003 Tuulikki Repo 19
os. 003 Helena Vataja
os. 003 Irja Komulainen

Joukkuekilpailu miehet
Sija Osasto Nimi Tulos

1. os. 026 Harri Rahijärvi 68
os. 026 Raimo Ruotsalainen
os. 026 Jukka Karppinen

2. os. 072 Seppo Lehtonen 60
os. 072 Jari Hulvela
os. 072 Ari Lehdonkivi

3. os. 061 Simo Andersson 60
os. 061 Krister Nylund
os. 061 Markus Hiltunen

4. os. 131 Timo Röppänen 56
os. 131 Urpo Mouhu
os. 131 Kimmo Tammiluoma

5. os. 100 Markku Viman 46
os. 100 Niko Holm
os. 100 Pekka Alho

6. os. 137 Timo Lommi 42
os. 137 Jari Kiiski
os. 137 Antti Nylund

7. os. 009 Erkki Fritsch 41
os. 009 Kari Luukkanen
os. 009 Simo Virkki

8. os. 064 Reima Autio 32
os. 064 Lepo Elo
os. 064 Seppo Luukko

9. os. 053 Kari Miettinen 19
os. 053 Jukka Rusanen
os. 053 Auvo Schroderus

KÖYDENVETO

Kultaa veti Lauttakylän Tavaralinjamiehet os. 022, hopealle Helsingin Autoalantyöntekijät ry os. 007 ja pronssia veti Mäntän Seudun Autoalan Työntekijät ry os. 064.

Välierä 1
Mäntän Seudun Autoalan Työntekijät ry os. 064 – Lauttakylän Tavaralinjamiehet ry os. 022 0–2
AKT:n Espoon os. 048 ry – Helsingin Autoalantyöntekijät ry os. 007 0–2

Pronssiveto
Mäntän Seudun Autoalan Työntekijät ry os. 064 – AKT:n Espoon os. 048 ry 2–1

Mestaruusveto
Lauttakylän Tavaralinjamiehet ry 022 – Helsingin Autoalantyöntekijät ry os. 007 2–0

Artikkeli on julkaistu lehdessä 5/2022.